Yatırım Bankacılığı Kılavuzu

yatırım bankacılığı

Bir yatırım bankası (investment bank), tipik olarak, menkul kıymet ihracında müvekkilinin aracısı olarak hareket ederek finansal sermayeyi artırmak için bireylere, şirketlere ve hükümetlere çeşitli mali ve diğer hizmetleri sağlayan özel bir şirket tipidir.

Bir yatırım bankası, birleşme ve devralmalara dahil olan şirketlere yardımcı olabilir ve türev işlemlerin ve hisse senetlerinin ticareti gibi yan hizmetler de sağlar.

Ticari bankalar ve perakende bankalardan farklı olarak, yatırım bankaları mevduat kabul etmemektedir.

Yatırım bankaları en çok ticaret ve şirket birleşmeleri ve satın alım anlaşmalarındaki katılımları ile tanınırlar. Bunlar, çoğu yatırım bankası için işin önemli bir parçasıdır.

Nerede çalışıyor olursanız olun, yatırım bankacılığının, sürekli öğrenmeye hazır olduğunuzda, gelişmeye ve değişime adapte olduğunuz takdirde ödülünü alacağınız rekabetçi bir endüstri olduğunu göreceksiniz.

Yatırım bankalarının geniş yetenek yelpazesine sahip mezunlara ihtiyacı vardır ve size işinizi öğrenmek için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi öğretecektir.

Yatırım bankacılığı, mantıklı ders dışı faaliyetleri içerir ve yatırım bankalarının başvurunuza ciddi şekilde bakması için finansta gerçek bir ilginizi olması gerekir.

Yatırım bankacılığı, bir dizi farklı kişiyi istihdam etmenin sosyal ve ekonomik değerinin tanınması nedeniyle her nitelikli bireyi istihdam ettiği için diğer bankalardan farklıdır.

Örneğin, bir yatırım bankasında çalışan kadın biriyseniz, muhtemelen kadınların ilerlemesine yardımcı olmak için tasarlanmış danışmanlık ve ağ fırsatlarına erişebilirsiniz. Birçok yatırım bankası değerli topluluk ve çevre projelerinde yer almaktadır.

Bazı yatırım bankaları işleri daha da ileri götürüyor ve küçük yerel işletmelere veya büyüyen finans sektörüne yardım etmek için finansal uzmanlığını kullanıyor.

Yatırım bankaları, büyük verilerden yüksek hızlı ağlara, siber güvenlik alanlarına kadar her alanda ilginç gelişmeler tasarlayan ve uygulayan büyük teknoloji ekipleri kurdu ve büyüyor.

Yatırım bankaları ayrıca şirketlerin ve hükümetlerin menkul kıymet ihraç etmelerine, yatırımcıların menkul kıymet satın almalarına, finansal varlıkları yönetmelerine, menkul kıymet ihraç etmelerine yardımcı olur ve finansal tavsiyelerde bulunur.

İşletmelerin ve hükümetlerin sermayeye ihtiyacı olduğunda, yardım için yatırım bankalarını çağırırlar. Yatırım bankaları, menkul kıymet ihraç edenler ile yatırım yapan halk arasında arabuluculuk yaparak, bayi ağı vasıtasıyla veya müşterilere doğrudan satış yoluyla teklif dağıtmaktadır.

Ayrıca varlıkları menkul kıymetleştirir, şirket birleşmelerini ve satın almalarını yapılandırır ve borç veya hisse senetlerinin özel yerleşimlerini düzenler.

Yatırım bankacılığı, sektörde olup bitenleri anlamanız hususunda ve kariyerinizi nasıl ilerleteceğinize karar verme konusunda size içeriden bir bakış açısı sağlar. İster hisse senedi ticareti yapmakta olun, ister kurulu bir yatırım bankası için bir araştırma analisti olun, bu rehber iş arayışınızın her adımında size yardımcı olabilir.

Alçak gönüllülük göster

Aşırı güven emareleri göstermeyin; bunun yerine, saygı gösterin.

Cevaplarınızda mümkün olduğunca kısa ve özlü olabilmek için her zaman özetlemenizi ve görüşmecinin ihtiyaç duydukları ayrıntıları sormasına izin vermenizi öneririz.

Yavaş ve net konuşun.  Ve son olarak, görüşmeciyi dinleyin kesinlikle onları kesmeyin.

Kendinden emin ol

Gerçekten ne düşündüğünü söylemeni öneririm. Başarılı adaylar, görüşmecinin ne gibi görüşlere sahip olabileceğine bakılmaksızın, düşündükleri konusunda dürüst olan kişilerdir. Görüşmecileriniz sizden de fazla yetenekli değildir. Sadece sizden daha yaşlı ve daha fazla deneyime sahiptirler.

Ve son olarak, bir analist adayı olarak, iş hakkında her şeyi bilmek zorunda değilsiniz (örneğin, mülakat sırasında finansal modelleme becerilerini göstermeye çalışmayı unutun).

Birkaç bankayla mülakat yapmaya başladıktan sonra, yatırım bankacılığı görüşmelerinin genellikle aynı olduğunu fark edeceksiniz.

Mülakat için hazırlanan soru neden bu endüstri, niçin bu firma ve niçin özellikle sizi işe almalıyız. Uygun görüşme sırasında sizden duymaları gereken gerçek işte budur.

Hazırlanırken, kendinize yukarıdaki soruları sorun, yanıtlarınıza karşı dürüst olmaya çalışın, ancak yine de sizi işe alacakları nedenleri de dahil edin. Aşağıdaki hususlar dahil etmeniz gereken şeylerdir.

Zevk aldığınız ve gerçekten öğrenmek istediğiniz bazı ilgi alanlarınızı gösterin. Endüstride yer alma motivasyonunuz sorulduğunda, öğrenme iştahınıza duyarlı olacaklarını unutmayın. En iyi cevap, şirketten birkaç kişi ile konuştuğunuzu ve deneyimlerini öğrenmek ve onlarla birlikte çalışmak için istekli olduğunuzu söylemektir.

Okul mezunları ağı, sosyal medya veya işe alım forumları aracılığıyla firma profesyonelleriyle konuşun. Herhangi biriyle konuşma şansınız yoksa, daha önce görüştüğünüz firmalardaki insanlar hakkında konuşun.

Kalitenizi gösterin, çünkü yatırım bankalarının gençlerde görmek istedikleri bir takımla iyi etkileşimde bulunabilme ve güçlü bir iş ahlakına sahip olmaktan ibaret olan bu iki temel nitelik olacaktır. Bir mülakat sırasında bunların kanıtını gösterin veya işe alınmayı unutun.

Bununla birlikte, butik yatırım bankalarının yeni mezun yetiştirme kaynakları yoktur ve daha önce yatırım bankacılığında deneyim kazanmış ve projelere derhal başlayabilecekleri gençlerle daha fazla ilgilenmektedir. Durum buysa, bunu görüşme sırasında da netleştirmelisiniz.

Yazılanlar takip ederseniz ve bu ipuçlarını uygularsanız bir şans elde edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir